PeerTube v4, odzyskaj kontrolę nad swoimi filmami

Wpis jest tłumaczeniem artykułu PeerTube v4, more power to help you present your videos (lub jego francuskojęzycznej wersji) z blogu Framasoft, opublikowanego na licencji CC BY-SA 4.0, dostępnym (siłą rzeczy) na tej samej licencji.

Personalizacja, odkrywanie treści, oddanie użytkownikom większej kontroli… Oto przegląd nowej wersji naszego oprogramowania pozwalającego na tworzenie sfederowanych platform alternatywnych dla YouTube.

PeerTube to darmowe oprogramowanie, które po zainstalowaniu na serwerze pozwala na stworzenie platformy do hostingu wideo. Platforma ta może być sfederowana, pozwalając na dzielenie się katalogiem filmu z innymi serwerami. Oferuje również elastyczną transmisję wideo na żywo, łączącą przekaz peer-to-peer i tradycyjną transmisję.

Dziś, PeerTube to cały ekosystem – blisko 900 publicznych instancji (tak nazywane są serwery PeerTube), wyszukiwarką treści, dziesiątkami wtyczek pozwalających na dostosowanie instancji do potrzeb autorów… To też dziesiątki tysięcy linijek kodu i setki tysięcy filmów online.

Rok pracy od wprowadzenia transmisji na żywo

W styczniu tego roku wydana została trzecia wersja (v3) PeerTube z minimalistyczną implementacją możliwości nadawania programów na żywo.

Pod koniec marca wydano wersję 3.1, z poprawkami transkodowania wideo, interfejsu, subskrypcji…

Wersja 3.2 została wydana na koniec maja. Pozwala twórcom na dostosowanie swoich kanałów. Oglądający mając większą kontrolę nad oglądaniem (automatyczne wznawianie odtwarzacza wideo, usprawnione menu kontekstowe odtwarzacza…)

Pod koniec lipca, wydana wersja 3.3 pozwoliła administratorom instancji PeerTube na personalizację strony głównej – dodawanie tekstów, banerów, wyróżnianie filmów, kanałów, playlist. Ponadto listy odtwarzania są teraz wyświetlane w wynikach wyszukiwania, skrócono adresy URL filmów, kanałów i kont, a wyświetlanie języków czytanych od prawej do lewej jest teraz w pełni obsługiwane.

Strona główna Framatube

Na początku września ukazała się wersja 3.4 PeerTube. Odtwarzacz wideo stał się wygodniejszy i bardziej płynny. Administratorzy instancji mogą teraz federować tylko wybrane konta lub kanały (bez konieczności federowania z całą instancją, która je hostuje). Przede wszystkim jednak, możliwe jest teraz filtrowanie filmów na stronach wyświetlających wiele filmów. Na przykład, na stronie kanału można wyświetlić tylko filmy w języku francuskim, które mówią o gotowaniu.

Ilustracja autorstwa Davida Revoya (źródło)

Wersja v4 do 2022, aby dać więcej kontroli

Czwarta wersja PeerTube jest zaplanowana na końcówkę 2021/początek 2022. Dziś jednak wydajemy wersję RC (kandydat do właściwego wydania) v4, czyli prawie gotową wersję, którą będziemy testować, aby uniknąć błędów. Można więcej już opisać nowe funkcje.

Dużą nowością w wersji v4 jest widok tabelaryczny wszystkich filmów z danej instancji. Ułatwi to administrację i moderację instancji, pozwalając Ci wybrać jednocześnie wiele filmów, aby zastosować na nich te same działania: usunąć je, zablokować, transkodować do określonego formatu wideo (czy usunąć jakiś) itp.

Widok tabeli zarządzania filmami w PeerTube

Zaawansowane funkcje filtrowania ułatwiają takie przetwarzanie wsadowe, rozróżniając między lokalnymi (umieszczonymi na własnym serwerze) i zdalnymi (umieszczonymi na sfederowanych serwerach) filmami lub sortując je na przykład według daty publikacji.

Twórcy będą mogli również korzystać z funkcji pozwalających na lepsze zarządzanie wszystkimi filmami na ich kanałach PeerTube lub przeglądanie swoich subskrybentów. Na razie ten widok subskrybentów jest podstawowy i nie pozwala na (zbyt wiele) działań, ale jest to dopiero podstawa, którą będziemy mogli rozwijać, aby pozwalać na więcej zastosowań.

Tabela z widokiem subskrybujących konta PeerTube

Kolejną nowością low-tech w PeerTube jest wprowadzenie rozdzielczości wideo 144p. Jest to bardzo niska rozdzielczość i może być bardzo przydatna dla powolnych połączeń, transmisji audio lub filmów, w których nie trzeba widzieć drobnych szczegółów.

Na koniec, wydanie v4 stanowi okazję do wiosennych, yyy, zimowych porządków. Konfiguracja, kod, a także API (pozwalające innemu oprogramowaniu na interakcję z PeerTube) zostały przejrzane, zmodyfikowane i usprawnione.

Pionowe filmy wyglądają w tej wersji lepiej…

Nasz wkład w ekosystem PeerTube

Oczywiście, PeerTube jest obecnie całym ekosystemem instancji, twórców, aplikacji, wtyczek, współautorów, którego jesteśmy częścią.

Przez cały rok usprawnialiśmy FAQ JoinPeerTube, moderowaliśmy naszą wyszukiwarkę, odpowiadaliśmy na uwagi i pull requesty (propozycje zmian w kodzie). Po audycie przeprowadzonym niedawno przez The Accessibility Foundation, pracowaliśmy nad kodem oficjalnej strony JoinPeertube, aby usprawnić jej dostępność.

Dofinansowaliśmy i wsparliśmy również dwie zewnętrzne inicjatywy, które znacznie poprawiają doświadczenie transmisji na żywo. Po pierwsze, wtyczka PeerTube Live Chat, która pozwala instancjom dodać funkcjonalność czatu na żywo. Po drugie, aplikacja PeerTube Live, która pozwala twórcom na nadawanie życia z ich smartfonów z systemem Android (dostępna w F-Droid i w Google Play Store).

Nadawaj na żywo ze swojego smartfona!

Jedną z niedawnych zmian w ekosytemie PeerTube jest wzrost liczby większych instancji, hostujących więcej filmów. To zwiększa liczbę użytkowników i nowych oczekiwań, które staramy się spełniać.

Np., współpracujemy z zespołem francuskiego Ministerstwa Edukacji pracującego nad portalem apps.education.fr, gdzie francuscy nauczyciele mogą znaleźć wiele wolnych usług, w tym hosting PeerTube. Naszym celem jest lepsze zrozumienie ich potrzeb i sposobów wykorzystania, a także znalezienie sposobu na ułatwienie im wkładu do społeczności PeerTube.

Plany dla PeerTube na 2022?

Pierwszym celem jest przetestowanie wersji v4 RC, zebranie opinii, dokonanie poprawek i wydanie stabilnej wersji v4 do końca 2021/początku 2022. Potem pewnie trochę odpoczniemy, nabierzemy sił i przygotujemy plan działania na najbliższy rok.

Mimo że nie wiemy, jak ukstzałtuje się PeerTube v5, możemy powiedzieć o naszych przypuszczeniach, w szczególności punktach, które zwróciły naszą uwagę:

 • Wyeliminowanie irytujących elementów i poprawa użyteczności,
 • Praca nad oddaniem jeszcze większej kontroli administratorom instancji i twórcom (masowe przetwarzanie filmów, działania na listach subskrybentów itp.),
 • Usprawnienie transkodowania i wyświetlania postępu (czas oczekiwania na publikację filmu, a może będziemy pracować nad możliwością delegowania transkodowania na zdalne serwery…),
 • Dodanie prostych narzędzi edytowania filmów (wycinanie początku/końcówki filmu itp.),
 • Praca nad automatycznym importowaniem kanałów i filmów hostowanych na innych popularnych platformach,
 • Podstawowe narzędzia importu/eksportu kont PeerTubem, aby pozwolić na migrację między dwoma instancjami.

Ta lista nie jest kompletna i będziemy słuchać waszych pomysłów (np. na naszym forum)… Ale już wiemy, że nie zdołamy zrobić wszystkiego, nie sami.

Ilustracja Davida Recoya

W oryginalnym artykule znalazła się tu jeszcze informacja dot. finansowania PeerTube. Chętnych do finansowego wsparcia PeerTube zachęcam do przekazania darowizny na Framasoft.

Przydatne linki

Tłumaczył Marcin Mikołajczak

3 komentarze do “PeerTube v4, odzyskaj kontrolę nad swoimi filmami

 1. Tom

  Miło by było mieć narzędzie do stworzenia wielu serwerów wspomagających hosting filmów. np Serwer który streamuje filmy, ale ma jeszcze 2 pod-serwery które mają też często klikane filmy i mogą użyczyć łącza, gdyby główny serwer z jakiegoś powodu miał inne ważniejsze zajęcia (kodowanie filmu)

  1. fediverse.pl Autor wpisu

   Kodowanie akurat nie powinno wpływać na łącze – samo przesyłanie filmów na serwer oglądającego jest bardzo lekkie dla procesora.
   Ale jest możliwe, by sieć serwerów dzieliła dystrybucję filmów między serwerami, w PeerTube nazywa się to „redundancy system”, mechanizm redundancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.