Wydano PeerTube v3

7-go stycznia wydaliśmy główną wersję nowego wydania Peertube, naszej alternatywy dla scentralizowanych platform udostępniania wideo, takich jak YouTube.

Informacje

Post jest tłumaczeniem artykułu PeerTube v3 : it’s a live, a liiiiive ! opublikowanego na licencji CC-BY 4.0. Tłumaczenie publikuję na tej samej licencji.

Zaraz… Czym jest PeerTube?

PeerTube nie jest platformą – to oprogramowanie.

Podmioty hostujące mogą zainstalować to oprogramowanie na własnych serwerach i utworzyć własną „stronę PeerTube” (instancję), gdzie użytkownicy mogą oglądać i wysyłać filmy, jako alternatywę dla YouTube.

W przeciwieństwie do YouTube, instancje PeerTube są:

 • Wolne: każdy ma prawo do korzystania z oprogramowania PeerTube, możesz zajrzeć „pod maskę” aby zobaczyć kod i dostosować go do swoich potrzeb, jak i dzielić się nim!
 • Sfederowane: każdy serwer PeerTube może synchronizować się z innymi, aby pokazywać filmy z nich, bez konieczności hostowania ich na jego dysku.
 • Zdecentralizowane: filmy korzystają ze streamingu peer-to-peer (z PeerTube do użytkowników Internetu, ale także z użytkowników do innych użytkowników), aby usprawnić płynność.

Click here to display content from framatube.org

Właśnie poznajesz PeerTube i chcesz dowiedzieć się więcej?

Wersja v3 fundowana dzięki Waszej solidarności

W lipcu 2020, ogłosiliśmy nasze plany na kolejne 6 miesięcy, do wersji PeerTube v3.

Z tej okazji, uruchomiliśmy kampanię fundraisingową w celu zebrania €60,000, które miało nas to kosztować. Byliście bardzo hojni, ponieważ zebrano ponad €68,000.

Strona zbiórki na rozwój PeerTube v3. Po lewej napis "Let's pave the way to PeerTube live streaming in v3!, po prawej informacja o obecnym stanie zbiórki.
Pomyślna zbiórka, dzięki Wam!

Chcieliśmy podziękować Wam za tę hojność szczególnie w czasach tak trudnych dla każdego. Dziękujemy też sponsorom wersji v3, Octopuce (oferującemu hosting i zarządzaną instalację usług wolnego oprogramowania, w tym PeerTube) i Code Lutin (firmie specjalizującej się w wolnym oprogramowaniu). Ale również projektowi Debian (jednej z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych dystrybucji GNU/Linuksa) który, dzięki swojej darowiźnie i informacji prasowej, dał PeerTube międzynarodową rozpoznawalność.

Badania, moderacja, usprawnienia – główne etapy

Przejście z wersji v2.2 (wersja z czerwca 2020) do v3 odbywało się krokami, z wieloma pomniejszymi usprawnieniami i przynajmniej jednym większym usprawnieniem za każdym razem.

Wyszukiwanie globalne z wersji 2.3, wydane tego lata, pozwala na wyszukiwanie filmów z całej federacji (nie tylko bańki federacyjnej instancji PeerTube którą odwiedzasz).

Październikowa wersja 2.4 usprawniła narzędzia moderacyjne, wyświetlanie list odtwarzania na zewnętrznych stronach i system wtyczek.

Ilustracja autorstwa David Revoy (CC-BY)

W październiku przedstawiliśmy SepiaSearch, silnik wyszukiwania filmów i kanałów na PeerTube oparty o funkcję globalnego wyszukiwania. Ta funkcja nie miała być osobnym silnikiem wyszukiwania, z własnym interfejsem i indeksowaniem listy instancji PeerTube. Założeniem było uczynienie go darmowym i dostępnym, aby każdy mógł hostować własny silnik wyszukiwania dla PeerTube, na własnych zasadach. Wasze opinie pomogły nam zrozumieć, że było to oczekiwane i konieczne, więc dodaliśmy ten punkt do naszego planu.

Zrzut ekranu wyszukiwarki dostępnej pod adresem sepiasearch.org
naciśnij na obrazek aby przejść do SepiaSearch – naszego silnika wyszukiwania filmów i kanałów na PeerTube.

Od września, rozwój skupił się na transmisji na żywo P2P. Było to dużym przedswięwzięciem. Fakt, że wydarzyło się to w tak ciężkim 2020 roku nie pomógł, ale udało nam się poradzić z tym wydarzeniem prawie bez opóźnień! (lub z bardzo małym? :p)

Podstawowe i wydajne transmisje na żywo peer-to-peer

Największą funkcją wydania v3 są transmisje na żywo i możemy z dumą powiedzieć, że działają one bardzo dobrze! 🎉🎉🎉

Oto link do tego wydania, mamy nadzieję że administratorzy instancji PeerTube szybko zainstalują tę aktualizację!

Opisaliśmy jak to działa szczegółowo, ogłaszając wydanie wersji 3 RC („release candidate”, czyli kandydat do oficjalnego wydania), którą testowaliśmy w ciągu ostatnich tygodni.

Wykres przedstawiający ruch w trakcie testowej transmisji na PeerTube
Podziękowania dla Canard Réfractaire za testy i informacje zwrotne.

Najważniejsze punkty, o których należy zapamiętać:

 • Opóźnienie (między nadającym a oglądającymi) wynosi między 30 sekundami a 1 minutą, jak oczekiwano;
 • W zależności od mocy serwera i jego wykorzystania (liczba jednocześnie oglądających, transkodowanie itd.), PeerTube może pozwolić na oglądanie przez kilkaset osób jednocześnie (ale nie wiemy jak będzie się to skalować przy tysiącach… przynajmniej na razie!);
 • Opcje administracyjne są dostępne dla osób hostujących instancję;
 • Funkcje są zaprojektowane z myślą o prostocie i mamy też w dokumentacji nasze rekomendacje dla tworzących transmisje;
 • Live może być utworzony z użyciem większości narzędzi do transmisji wideo (polecamy wolny i otwarty program OBS), z dwoma możliwościami:
  • Krótkotrwały live, z unikatowym identyfikatorem i możliwością zapisania filmu, oraz wyświetlenia powtórki pod tym samym adresem;
  • Trwała transmisja, działająca podobnie do kanału na Twitchu, bez możliwości powtórek.
Ilustracja autorstwa David Revoy – Licencja: CC-BY 4.0

To nie tylko live-y

Wydanie v3 zawiera też liczne zmiany i usprawnienia, dzięki pracy nad UX wykonanej wraz z Marie Cécile Godwin Paccard. Menu, powiadomienia i narzędzia administracyjne oraz moderacyjne zostały zaprojektowane na nowo.

Przed redesignem menu
Po, z usprawnionymi Menu

Praca nad menu jest tylko jednym z najbardziej widocznych przykładów licznych usprawnień, których dokonaliśmy, aby korzystanie z PeerTube było jak najbardziej przyjemne. Jesteśmy zadowoleni z początkowych wyników i czekamy na kontynuację tej pracy.

„PeerTube, za kulisami”

Podczas zbiórki na wydanie v3, TomToom zaoferował nam swój własny wkład. Reżyser filmów dla Kintésens prod chciał stworzyć dla nas krótki film opowiadający o PeerTube za kulisami. Wyzwanie? Pokazać rzeczywistość pracy naszego małego zespołu i metody pracy, zachowując wolę Chocobozzz (jedynego opłacanego programisty dla projektu), aby nie pokazywać się w filmie, by móc poświęcić swój czas na rozwój v3.

Wynik? Oto on.

Click here to display content from framatube.org

PeerTube, za kulisami na Framatube
Możesz pomóc nam tłumaczyć napisy do tego filmu z francuskiego przechodząc do naszego narzędzia do tłumaczeń.

Przyszłość PeerTube

Kolejny krok? Trochę przerwy! W międzyczasie, zachęcamy do dzielenia się jak największą liczbą opinii dotyczących tych nowych funkcji, szczególnie transmisji na żywo. To dzięki czytaniu Waszych opinii na naszym forum możemy zrozumieć czego oczekujecie, czemu poświęcić większy priorytet i co powinno być poprawione lub usprawnione.

Nie przewidujemy zbiórki w 2021 ani finansowania przyszłej wersji v4 PeerTube. Zbiórki stawiają nas w paradoksalnej sytuacji – chcemy zwiększyć świadomość o PeerTube aby zbierać fundusze, więc ludzie zaczynają się interesować, chcą włożyć swój wkład, ale mamy zbyt mało czasu dla nich, ponieważ nasz mały zespół musi pracować nad funkcjami obiecanymi w ramach zbiórki.

Nie mamy więc ścisłych planów na 2021, abyśmy mogli być dostępni i reagować na potrzeby które są nam zgłaszane. Wiemy jedynie, że głównym motywem PeerTube v4 będzie dostosowywanie.

Scentralizowane platformy dają małe możliwości kontroli wyświetlanych filmów (najnowsze, najczęściej wyświetlane, tylko po kategorii itd.), wyglądu platformy, czy nawet dostosowywania kanałów. Oddanie tych możliwości ludziom wydaje się interesującym i przyjemnym kierunkiem.

Jeżeli chcesz nam pomóc w tym podejściu, nie wahaj się promować PeerTube (dzięki stronie JoinPeertube), ani finansowo wspierać naszej organizacji.

Ilustracja autorstwa David Revoy – Licencja CC-BY 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.