Wydano PeerTube v3.4

Witam wszystkich,

We Framasoft nie spędziliśmy całego lata na wygrzewaniu się na słońcu, poświęciliśmy również czas na dalszy rozwój naszego ulubionego oprogramowania 😆. W wersji 3.4 PeerTube pojawiły się nowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z tego narzędzia będzie jeszcze bardziej przyjemne. Oto krótkie omówienie nowych funkcji!

Informacja

Wpis jest tłumaczeniem artykułu PeerTube v3.4 is out! opublikowanego na licencji CC-BY-SA 4.0 i jest dostępny na tej samej licencji.

Filtry we wszystkich stronach PeerTube

Dodaliśmy system filtrowania filmów na stronach kont i kanałów, a także na stronach treści wyróżnionych przez każdą instancję (Na czasie/ostatnio dodane/lokalnie filmy).

Od wersji v3.2, można było sortować filmy według kilku kryteriów: data publikacji, najczęściej oglądane, najczęściej polubiane, najdłuższe itd. Dzięki nowemu systemowi filtrowania, możesz sortować filmy według:

  • języka filmu,
  • poziomu wrażliwości treści,
  • zakres filmów – lokalne filmy (z instancji, na której się znajdujesz) i sfederowane filmy (z instancji, które obserwujesz),
  • rodzaj filmu – na żywo, na żądanie lub oba,
  • kategorie filmów.

Aby to zrobić, naciśnij przycisk Więcej filtrów nw lewym górnym rogu każdej strony z listą filmów i wypełnij pola. Możesz zauważyć, że przy przycisku WIęcej filtrów, pojawiają się domyślne filtry Twojego konta. Zobacz zrzut ekranu, gdzie aktywne są filtry takie jak Zawartość wrażliwa: ukryta i Zakres: Sfederowane. To pomaga w odnalezieniu się w tym.

Subskrypcje kanałów lub kont jako instancja

Jako administrator instancji PeerTube, możesz sfederować swoją instancję z innymi, aby utworzyć własną bańkę federacyjną. Możliwe jest teraz śledzenie konta lub kanału bez konieczności federacji z całą instancją, która go obsługuje.
Jeśli jesteś administratorem instancji i chcesz zaobserwować konkretne konto lub kanał, jest to bardzo proste, wystarczy, że przejdziesz do menu Administracja, karty Federacja i sekcji Obserwacje. Pojawi się lista instancji, które subskrybuje Twoja instancja. Po kliknięciu na pomarańczowy przycisk, możesz ręcznie dodać ID kanału lub konta. Użytkownicy Twojej instancji będą mieli dostęp do treści publikowanych przez ten kanał (lub konto).

Filtrowanie wyników wyszukiwania według instancji

Przy wyszukiwaniu filmów można było używać już wielu filtrów. Teraz możesz filtrować filmy, wskazując określone instancje, do których chcesz ograniczyć wyszukiwanie. Załóżmy, że chcesz szukać filmów dot. permakultury i dowiedziałeś(-aś) się, że na instancji xxxx.xyz dokonuje się wysokiej jakości praca redakcyjna. Wprowadź adres URL, z której chcesz szukać w polu Host instancji PeerTube. Będziesz widzieć filmy o permakulturze dostępne na tej instancji.

Aktualizacje odtwarzacza

Zaktualizowaliśmy bibliotekę HLS.js wykorzystywaną przez odtwarzacz wideo PeerTube. PeerTube wykrywa teraz i zapamiętuje Twoją przepustowość łącza. Poprzednio, odtwarzacz domyślnie ustawiał średnią jakość i można było zauważyć zmianę jakości po kilku sekundach przy dobrym połączeniu z Internetem. Teraz odtwarzacz automatycznie zapamiętuje przepustowość poprzedniego odtwarzania i wybiera najbardziej odpowiednią jakość.

A jeśli chcesz wybrać rozdzielczość filmu, który oglądasz, zmiana odbywa się natychmiastowo

A poza tym:

PeerTube 3.4 natywnie obsługuje zapisywanie filmów w systemach object-storage (s3). Pozostając w fazie beta, ta nowa funkcja pozwala administratorom instancji PeerTube hostować filmy ze swoich instancji w systemie powierzchni dyskowej na żądanie. Dzięki temu, nie muszą martwić się o rozmiar powierzchni swojego serwera.

Wciąż staramy się określić problemy z wydajnością, wpływające na wielkie instancje PeerTube (z wieloma użytkownikami, filmami, oglądającymi czy sfederowane z wieloma instancjami). Jeżeli zauważasz jakieś problemy ze skalowalnością, poinformuj nas na naszym forum.

Dokonaliśmy wielu innych usprawnień w tej wersji. Możesz przejrzeć całą listę na https://github.com/Chocobozzz/PeerTube/blob/develop/CHANGELOG.md.

Dziękujemy wszystkim współtworzącym PeerTube,
Framasoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.