Wydano PeerTube v3.3.0

Dziś opublikowano kolejną wersję sfederowanej platformy do udostępniania filmów, tworzonej przez francuską organizację Framasoft. To kolejne wydanie skupione — zgodnie z celem na ten rok — na możliwości dostosowywania platformy przez właścicieli serwerów i twórców filmów.

Przejdźmy do opisu zmian:

  • Właściciele serwerów PeerTube mogą teraz utworzyć własną stronę główną, korzystając ze składni HTML lub Markdown i specjalnie przygotowanych komponentów. Możemy zagnieździć tam m.in. miniaturkę filmu lub kanału, cały film czy playlistę. Daje to ciekawe możliwości np. dla serwerów skupionych na treści tworzonej przez jednego twórcę. Ta składnia może też być wykorzystywana w opisie instancji.
  • Listy odtwarzania mogą być teraz wyszukiwane przez wyszukiwarkę serwera lub SepiaSearch.
  • Krótsze odnośniki do kanałów, profilów i filmów. Teraz, zamiast odwiedzać https://peertube.example/video-channels/fediversePL, możemy odwiedzić https://peertube.example/c/fediversePL, albo po prostu https://peertube.example/ @fediversePL.
  • Jeżeli korzystmy z ciemnego trybu w systemie lub w przeglądarce i odwiedzany przez nas serwer PeerTube ma zainstalowany ciemny motyw, będzie on domyślnie używany.

Oprócz tego, na liście zmian znajdziemy rozszerzenie API dla wtyczek, usprawnienia interfejsu, wydajności i poprawki błędów.

Po raz kolejny zachęcam do wypróbowania jednego z wielu serwerów PeerTube i zachęcam do przeczytania wpisu, w którym bardziej szczegółowo opisałem platformę.

1 komentarz do “Wydano PeerTube v3.3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.