Wydano PeerTube v6 – co nowego?

Zbliża się koniec roku, więc francuska non-profit Framasoft, odpowiedzialna za takie projekty jak Mobilizon i PeerTube, a także kampanie takie jak De-google-ify Internet, opublikowała nowe główne wydanie zdecentralizowanej, sfederowanej platformy do udostępniania filmów. Oto omówienie najważniejszych zmian, będące podsumowaniem całego roku pracy od momentu wydania wersji v5, oparte o wpis na blogu Framablog.

PeerTube v5.1

W wersji v5.1, pojawiła się możliwość włączenia ręcznej aktywacji tworzonych kont wraz z polem, pozwalającym na wyjaśnienie, dlaczego chcesz zarejestrować się na tym serwerze. Dodano też w odtwarzaczu przycisk, pozwalający na przewinięcie transmisji na żywo do jej bieżącego momentu, w przypadku gdy oglądamy ją z opóźnieniem. Usprawniono też API dla wtyczek służących do zewnętrznego uwierzytelniania, np. pozwalających zalogować się z wykorzystaniem konta na Mastodonie.

Formularz rejestracji na PeerTube zawierający pole „Dlaczego chcesz zarejestrować się w PeerTube?”
Strona formularza rejestracyjnego PeerTube. źródło: joinpeertube.org

PeerTube v5.2

Główną zmianą w wydanej w czerwcu 2023 wersji jest wprowadzenie możliwości transkodowania filmów na zewnętrznych serwerach. Pozwala to na odciążenie serwera PeerTube z najbardziej wymagającego, a jednocześnie mającego miejsce tylko w trakcie dodawania nowych filmów zadania i przenieść je np. na serwer dedykowany przetwarzaniu wideo wykorzystywany przez wiele instancji PeerTube lub prywatny komputer właściciela instancji.

Click here to display content from peertube2.cpy.re

Film demonstrujący możliwość zdalnego transkodowania filmów

PeerTube v5.2 pozwala też generować dla kanałów lub list odtwarzania kanały RSS w formacie wykorzystywanym przez platformy podcastowe, pozwalając korzystać z PeerTube jako miejsca do publikacji swoich podcastów. Usprawniono możliwość nawigacji z wykorzystaniem skrótów klawiszowych. Dodano możliwość ustawienia opcji prywatności dla powtórek transmisji na żywo, tak by np. możliwość oglądania na żywo była dostępna dla wszystkich, a jej zapis – tylko dla autora (lub na odwrót).
W międzyczasie uaktualniono dokumentację PeerTube, opisując np.. wprowadzoną w wersji 4.2 funkcję Studio, pozwalającą na edycję wysłanego wideo.

Przejdźmy do najważniejszego – PeerTube v6

Opublikowane 28 listopada szóste główne wydanie PeerTube jest podsumowaniem prac z ostatniego roku. Wprowadzone w nim funkcje to:

Click here to display content from framatube.org

Możliwość zabezpieczenia filmów hasłem

Click here to display content from framatube.org

Podgląd zawartości wideo na pasku przewijania

Podgląd jest automatycznie generowany tylko dla nowych filmów, lecz istnieje polecenie pozwalające na wygenerowanie go dla wcześniejszych.

Click here to display content from framatube.org

Możliwość aktualizacji filmu, zamieniając go na nową wersję

Click here to display content from framatube.org

Podział filmu na rozdziały

Poza tym, przeprowadzono testy wydajności, w tym transmisję na żywo z tysiącem jednocześnie oglądających użytkowników, co pomogło wprowadzić liczne usprawnienia wydajności.

To tylko najważniejsze z wprowadzonych zmian, o wszystkich możesz dowiedzieć się przeglądając plik CHANGELOG.md w repozytorium PeerTube, od wersji 5.1.0 do wersji 6.0.x.

W ciągu dwóch tygodni, Framasoft opublikuje wpis informujący o planach na następną wersję PeerTube. Planują też transmisję z możliwością zadawania dowolnych pytanń dotyczących PeerTube.

Zainteresowanych PeerTube zachęcam do odwiedzenia polskich serwerów PeerTube, takich jak Tube.Pol.Social lub serwer Fundacji Internet. Czas działać! Jeżeli spodoba Ci się działanie platformy, możesz zarejestrować się na jednej z ogólnodostępnych platform, lub uruchomić własny serwer.

Autor tekstu: Marcin Mikołajczak
Oparto o aktualności dostępne na stronie PeerTube, udostępniane na licencji CC-BY-SA 4.0
Autorem obrazka wyróżniającego jest David Revoy
Tekst dostępny jest na licencji CC-BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.