Polskie serwery Fediwersum

W tym artykule omówię kilka wyróżnionych przeze mnie serwerów w Fediwersum — głównie instancji Mastodona — powstałych dla polskojęzycznych użytkowników. Artykuł ten zastąpię z czasem lepszym rozwiązaniem, stay tuned 😎

Czy muszę korzystać z polskojęzycznego serwera?

Absolutnie nie musisz. Większość serwerów, czy tematycznych czy nie, pozwala tworzyć wpisy w dowolnym języku. Jeżeli istnieją ograniczenia w zasadach serwera, prawdopodobnie wynikają one z możliwości moderatorów, którzy chcą starannie wykonywać swoją pracę.

Dlaczego więc korzystać z polskojęzycznego serwera?

Polskojęzyczny serwer w Fediwersum to doskonałe miejsce dla nowych użytkowników, którzy chcą łatwo poznać ciekawych użytkowników z Polski. Są tam zwykle głównie nowi użytkownicy, poznający te platformy. Korzystając z funkcji takich jak wypełniona wpisami po polsku lokalna oś czasu, możesz ich łatwo poznać i nawiązać tu pierwsze kontakty. Polskojęzyczna administracja pomoże w razie potrzeby.

101010.pl

Ciężko nie zacząć od najpopularniejszego polskojęzycznego serwera Mastodona. Znajdziesz tu głównie nowych użytkowników poznających, jak działa Mastodon. Regulamin 101010 pozwala na swobodną wymianę opinii w granicach polskiego prawa i kultury, a tematy poruszane przez użytkowników są różnorodne. 101010 wyróżnia się zwiększonym limitem znaków na wpis i zintegrowanym komunimatorem XMPP.

pol.social

mastodon.pl

rigcz.club

Wspominam tę instancję Mastodona, ponieważ ma fajną domenę i prosty regulamin — „Nie bądź idiotą i nie łam prawa”. Niestety, mała aktywność.

Poza wspomnianymi, możecie też zapoznać się z serwerami Pleromy woln.eu lub Friendiki — quitter.pl. Warto wcześniej poznać ich regulaminy i specyfikę, aby uniknąć niemiłej niespodzianki, lub — przeciwnie — miło zaskoczyć się poznając je i poczuć, że odnaleźliście miejsce dla siebie.

Jeżeli znajdziesz inne serwery warte odnotowania (może PeerTube lub Pixelfed?) lub chcesz, abym usunął któryś z listy, zostaw komentarz.

Ostatnia aktualizacja:
23 marca 2021

4 komentarze do “Polskie serwery Fediwersum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.