Owncast stanie się częścią Fediwersum!

Jak poinformował Gabe Kangas — twórca Owncast, przeznaczona do hostowania na własnym serwerze platforma do streamingu wideo Owncast otrzymała grant w ramach programu NGI0 Discovery, przeznaczony na wzbogacenie funkcjonalności projektu o federację, z wykorzystaniem protokołu ActivityPub.

Owncast to zapoczątkowany w 2020 roku projekt, pozwalający na uruchomienie na własnym serwerze „Twitcha w pudełku”. To alternatywa dla usług takich jak transmisje na YouTube czy Facebooku. Taki serwer pozwala jego właścicielom nadawać na żywo (z wykorzystaniem popularnych programów, np. OBS Studio) oraz uzupełnić informacje o stronie, a także zadecydować o pojawieniu się transmisji w Katalogu Owncast. Oglądający transmisję mogą korzystać z niewymagającego logowania czatu (jeżeli nie został wyłączony). Od pierwszego wydania nie minął jeszcze rok, a platforma będzie otrzymywać nowe funkcje (choć początkowo np. konta użytkowników innych niż admin-streamujący miały w ogóle się nie pojawić).

Pierwszym celem implementacji ActivityPub przez Owncast ma być prosta możliwość obserwacji twórców, których oglądamy, zastępująca mastodonowy bot Owncast na botsin.space.

Następnym elementem będzie kompatybilność z PeerTube, aby w interfejsie PeerTube można było odkrywać treści z serwerów Owncast. Obecnie nie znam żadnej implementacji ActivityPub kompatybilnej z rozszerzeniami używanymi przez PeerTube, więc Owncast może być tą pierwszą.

W końcu, federacja pozwoli na agregowanie treści z różnych serwerów Owncast w sposób inny, niż oficjalny katalog Owncast.

Należy podkreślić, że (mówi o tym wspomniany post, który polecam przeczytać) z wielu zalet związanych z federacją będzie można skorzystać dopiero po pojawieniu się na Owncast nowych funkcji, dlatego warto obserwować rozwój tego projektu.

Ponieważ sfederowany Owncast może okazać się w przyszłości ciekawą alternatywą dla PeerTube w niektórych zastosowaniach, będę opisywał tu przyszłe wydania, gdy tylko będzie można przetestować możliwość federacji. Zachęcam do zainteresowania się tym, co obecnie potrafi Owncast, może znajdziecie tam jakichś ciekawych twórców? 🤔

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.