Na horyzoncie — Castopod — wygodne podcasty i funkcje społecznościowe

Cześć. Na początek organizacyjnie wyjaśnię plany na kolejne wpisy, których zmierzam się trzymać. Seria Na horyzoncie, do której należy ten artykuł, będzie przedstawiać nowe platformy należące do sfederowanego Internetu, które są jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Mogą one jeszcze nie mieć docelowej funkcjonalności lub zawierać błędy, lecz wyglądają obiecująco i warto opisać ich rozwój. Nie będzie tu tych, które są dopiero w fazie prototypu (łatwo znaleźć takie, które zatrzymały się na tej fazie), ani rozwiązań które istnieją dłuższy czas, a federację dopiero planują. Wybór opisywanych platform będzie dość subiektywny, tak jak ich ocena, zamierzam tutaj dzielić się swoimi opiniami i oczekiwaniami.
Następna, nienazwana seria będzie po prostu opisywała najpopularniejsze składowe Fediwersum, wyjaśniając ich główne możliwości, przedstawiając historię i najczęściej wskazywane przez użytkowników zalety i wady. W przypadku gdy takie znam, będę przedstawiał też plany na przyszłość projektu. Tu opis będzie raczej pozbawiony moich opinii, a wybór będzie opierał się o dość obiektywne kryterium popularności. Przede wszystkim, chcę aby te wpisy trafiały do jak najszerszego grona osób wyszukujących polskich materiałów w tym temacie.
Kolejny planowany segment, który będę musiał wyróżnić odpowiednią nazwą, lecz co do której jeszcze nie jestem pewien, będzie opisywał mniej lub bardziej odległą historię sfederowanego Internetu, z naciskiem na zdecentralizowane społecznościówki. Nie sądzę, że będzie tego dużo, ale mam już parę pomysłów. Tam to dopiero będzie subiektywnie 😉
Poza tym, będę dalej wrzucał własne treści na wybrane tematy, nieprzypisane do żadnej serii, własne lub tłumaczone wpisy o nowych wersjach różnych platform czy aplikacji i inne tłumaczenia artykułów.

Przejdźmy do rzeczy

Serię Na horyzoncie chciałem rozpocząć opisem innej platformy, lecz zdecydowałem się odłożyć ją na następny wpis. Dziś postanowiłem przedstawić Castopod Host, lub po prostu Castopod. Jest to rozwiązanie, pozwalające na uruchomienie własnego serwera do podcastowania, wyposażonego dodatkowo w funkcje społecznościowe. Jak łatwo się domyśleć, skoro piszę o nim tutaj, jest to sposób na przyłączenie naszego podcastu do Fediwersum. Ale o tych, jeszcze rozwijanych możliwościach trochę później.

Castopod jest będącym w fazie alpha rozwiązaniem napisanym w języku PHP i niewymagającym szczególnych zależności. Co to oznacza? Otóż — wystarczy prosty, zwykle tani zarządzany hosting obsługujący PHP 7.3 lub nowsze i bazę MySQL lub MariaDB, aby w kilka minut, bez skomplikowanych kroków zainstalować Castopod na własnym serwerze, dokładnie tak, jak np. WordPressa. Instalacja w innych warunkach również nie powinna stanowić problemu. Dostępny jest instalator w formie wygodnej strony z kilkoma polami i ich objaśnieniami, a w przypadku braku uprawnień dla instalatora, otrzymamy prośbę o ręczną konfigurację. Następnym krokiem jest utworzenie użytkownika z upewnieniami super administratora. Cały proces instalacji jest naprawdę bezproblemowy, a gdy poinformowałem na discordowym kanale projektu o braku informacji o jednej z zależności PHP w instrukcji instalacji, dowiedziałem się, że zostanie dodana. Można zauważyć, że jest tam aktywnie udzielana pomoc obecnym. Choć rzadko jest potrzebna.

Majac platformę na własnej domenie, mając konto super administratora, lub założone oddzielne, możemy utworzyć podcast. W panelu administracyjnym (domyślnie pod adresem /cp-admin) znajdziemy możliwość tworzenia podcastów lub importowania ich z innej platformy, dodawania osób z obsady, dodawania. użytkowników, czy tworzenia statycznych stron. Na stronie tworzenia podcastu znajdziemy szereg opcji, z których najważniejsze będą te obowiązkowe, jak tytuł, kategoria czy okładka podcastu. Po jego utworzeniu, możemy dodawać odcinki czy edytować informacje. Utworzeni członkowie obsady mogą być przypisani do podcastu lub odcinka.

Ekran tworzenia podcastu w Castopod

Opisując szczegółową funkcjonalność mogę popełnić kilka błędów, należy pamiętać że nie jest to poradnik (na to za wcześnie), nie ma na celu też pełnego opisu platformy. Jeżeli znajdziesz błędy w tym wpisie, uznam to za swój sukces, ponieważ zachęciłem Cię do wypróbowania Castopodu lub poczytania o nim więcej 🙂

Dodawanie odcinków podcastu jest bardzo proste. Wybieramy plik dźwiękowy, określamy tytuł, sezon i odcinek, opis, opcjonalnie jego okładkę… Możemy też po jego dodaniu choćby wyodrębnić soundbites, czyli fragmenty podcastu służące jako zapowiedź jego całości. Mamy dostęp do nienaruszających prywatności statystyk dotyczących słuchaczy naszego podcastu, możemy też ustawić linki do naszych mediów społecznościowych, platform na których można odnaleźć nasz podcast i platform do darowizn/płatności.

To tyle w panelu administracyjnym. Jednak zakładamy, że nasz podcast będzie miał słuchaczy 😉 Oni nie będą korzystać z tego interfejsu (dobra, to zależy od tego, jak silnych haseł używamy). Przejdźmy więc na stronę główną. Po utworzeniu podcastów, znajdziemy tam karty, po jednej dla podcastu. Jeżeli utworzono tylko jeden podcast, jesteśmy przekierowywani od razu na stronę tego jednego.

Przykładowy podcast na Castopod. Naprawdę nie wiem czego on dotyczy, próbowałem znaleźć jakikolwiek aby dodać ilustracje do wpisu

Tam znajdziemy trzy kolumny (gdy przeglądamy z ekranu komputera) — po lewej zobaczymy informacje o podcaście, po prawej odnośniki o których wspomniałem w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu, a po środku — najważniejsze, czyli właściwy podcast i element społecznościowy, czyli to, co sprawiło że projekt zasłużył (żaden zaszczyt, przeczyta to 5 osób) na wpis na fediverse.pl. W zakładce Activity, twórca podcastu może utworzyć krótki wpis, opcjonalnie łącząc go z linkiem do odcinka, jak i skomentować wpisy czy odpowiadać na komentarze z zewnątrz. Przeglądający mogą stamtąd zaobserwować profil, a raczej przejść na stronę swojego serwera, gdzie mogą zaobserwować ten profil. Tak samo, możemy polubić, udostępnić lub komentować wpis ze swojej instancji. Zalogowani, możemy zablokować użytkownika lub serwer z którego pochodzi zewnętrzna odpowiedź. Wracając do panelu, mamy tam oczywiście jeszcze możliwość kontroli nad tymi blokadami.

Przykład dyskusji. Tu akurat testowa i doskonale wiem, czego dotyczy.

Wydaje mi się, że jest to świetne połączenie funkcjonalności. Platforma, na której publikujemy podcasty staje się narzędziem do stałej komunikacji z odbiorcami podcastu, korzystającymi z interoperujących platform. Doskonałe miejsce do angażowania fanów bez kierowania ich na zewnętrzne platformy.

Łatwo zauważyć, że te funkcje społecznościowe nie są jeszcze zbyt rozbudowane. Brakuje np. możliwości dodania zdjęcia do wpisu, a nawet oznaczania we wpisie choćby osoby, której odpowiadamy na wpis. Sprawia to, że na większości platform w Fediwersum nie otrzymamy powiadomienia o takiej odpowiedzi. Brakuje też powiadomień o odpowiedziach itd. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dopiero wersja alpha, możemy więc natrafić na błędy, a wspomniane możliwości prawdopodobnie się pojawią. Na GitLabie projektu możemy znaleźć issues dotyczące planowanych funkcji, głównie dotyczących podcastowania, jak i propozycji użytkowników. Liczę na to, że łatwa instalacja, możliwości społecznościowe i przyjazny interfejs sprawią, że Castopod, gdy będzie gotowy, zdobędzie popularność wśród twórców podcastów.

Projekt Castopod otrzymał finansowanie z funduszu NGI0 Discovery w ramach programu Next Generation Internet Komisji Europejskiej, więc możemy spodziewać się, że będzie aktywnie rozwijany.

Powiązane linki:

2 komentarze do “Na horyzoncie — Castopod — wygodne podcasty i funkcje społecznościowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.