Jak przyłączyć swój blog do Fediwersum dzięki ActivityPub for WordPress

Jedną z największych zalet Fediwersum jest różnorodność. Poza mikroblogiem (Mastodon, Pleroma etc.), czyli najpopularniejszym obecnie zastosowaniem sieci znajdziesz tu między innymi tradycyjne blogi. Jest to możliwe za sprawą rozwiązań takich jak Plume czy WriteFreely. Istnieje też inne rozwiązanie, z którego korzysta strona, na której właśnie się znajdujesz. To wtyczka ActivityPub na platformę WordPress.

Dobrze, więc co właściwie robi ta wtyczka?

W skrócie — użytkownicy platform takich jak Mastodon czy Friendica mogą zaobserwować autora wordpressowego bloga i czytać, udostępniać i komentować jego wpisy, dokładnie tak, jak np. będąc na Facebooku możesz polubić/zaobserwować fanpage i wchodzić w interakcje z jego postami. Komentarze utworzone w Fediwersum są widoczne też na blogu, oczywiście jeśli możliwość komentowania jest włączona. Poza tym, autor ma możliwość decydowania o tym, jak wygląda federowany post i które rodzaje wpisów mają się federować. Ale o tym za moment.

Jeżeli masz blog oparty o WordPress i chcesz wypróbować tę wtyczkę, po prostu zainstaluj ActivityPub for WordPress autorstwa Matthiasa Pfefferle tak, jak instalujesz każdą inną wtyczkę. W sytuacji, gdy blog jest zainstalowany w podkatalogu katalogu nadrzędnego domeny (np. fediverse.pl/blog), konieczna jest zmiana ustawień Apache lub Nginx opisana w opisie wtyczki. Zwykle jednak to nie będzie konieczne.

Po aktywacji wtyczki łatwo ją przetestować, wyszukując swoje konto z poziomu interfejsu np. Mastodona. Można też wkleić w pole wyszukiwania adres opublikowanego artykułu. Powinno działać bez konfiguracji. W ustawieniach wtyczki (w kokpicie Ustawienia -> ActivityPub) znajdziemy jednak kilka opcji. Omówię je.

  • Post-Content — tu możesz decydować o tym, w jakiej formie post będzie federowany. Czy będzie to jego całość, urywek, jedynie tytuł z odnośnikiem, czy też własny format używający prostego HTML-a i szablonów. Przydatna opcja, jeżeli np. strona zawiera interaktywne elementy, które nie byłyby tak wiernie odwzorowane w Fediwersum, lub np. utrzymuje się z reklam, więc potrzebne jest przekierowanie ruchu na własny portal.
  • Activity-Object-Type — to techniczny detal związany z tym, jak wewnętrznie poszczególne implementacje ActivityPub traktują wpis w zależności od tego, czy zostanie on przedstawiony jako krótka notka, czy jako np. artykuł.
  • Supported post types — możesz wybrać, które rodzaje zawartości strony federują się.
  • Hashtags — jeżeli zaznaczone, #tagi w tekście są zastępowane hashtagami obsługiwanymi przez popularne implementacje ActivityPub.
  • HTML Whitelist — tutaj wprowadź znaczniki HTML, które mają być dopuszczone w federowanym wpisie. Moim zdaniem, zdecydowanie brakuje tu nagłówków (<h1>-<h6>). W przypadku fediverse.pl pozostawiłem to pole puste, aby obsługiwać wszystkie znaczniki.
  • Blocklist — jesteśmy kierowani do pola Niedozwolone wartości w komentarzach w Ustawieniach dyskusji WordPressa, gdzie możemy wprowadzać np. niedozwolone hosty z których komentarze będą odrzucane.

I to właściwie wszystko. Bardzo prawdopodobne, że nie musisz tam nawet niczego zmieniać.

To, czy i jak poinformujesz czytelników o istnieniu tej wtyczki zależy wyłącznie od Ciebie. Nie wpływa ona na wygląd strony, nie dodaje żadnych elementów interfejsu.

Wtyczka jest obecnie w fazie beta, jednak czego jej tak właściwie brakuje? Przede wszystkim — wątków. Odpowiedzi na komentarze nie federują się w żadną ze stron. Poza tym, po usunięciu komentarza z zewnątrz, nie znika on na stronie. Obie te zmiany są już prawie gotowe. Użytkownicy często oczekują też możliwości utworzenia wspólnego profilu dla całej strony. To przydatne, gdy charakter strony sprawia, że nie jesteśmy zainteresowani wpisami poszczególnych autorów (zresztą często strony stosują ukrywanie autorów wpisów), a wszystkimi nowymi wpisami.

Jeżeli spodobała Ci się ta wtyczka lub jej zamysł, polecam zainstalowanie jej nawet na stronach, gdzie teoretycznie nikt nie będzie korzystał z tych możliwości i pozostawienie pozytywnej recenzji na wordpress.org, których jest obecnie zdecydowanie zbyt mało. Poza tą wtyczką, zalecam również zainstalowanie wtyczki NodeInfo tego samego autora. Jest to nieobowiązkowe, ale dostarcza serwerom ActivityPub lub stronom tworzącym statystyki informacje o naszej stronie w ustandaryzowany sposób. Może o tych standardach będzie osobny wpis. Warto pomyśleć o drobnym wsparciu dla autora, co sugeruje nawet na stronie ustawień wtyczki.

Zapraszam na koniec do przetestowania tej wtyczki przez zaobserwowanie @blog@fediverse.pl na platformie z której korzystasz 😉

2 komentarze do “Jak przyłączyć swój blog do Fediwersum dzięki ActivityPub for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.