Flipboard to istniejący od 2010 roku agregator newsów i treści z mediów społecznościowych, który w 2020 roku chwalił się 145 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie. W lutym 2023, platforma ogłosiła prace nad integracją z Fediwersum, a od dziś jej użytkownicy mogą obserwować użytkowników Mastodona, Threads i innych sfederowanych platform.
Obecność Flipboarda w Fediwersum rozpoczęła się 28 lutego 2023, ogłoszeniem powstania serwera Mastodona flipboard.social, oraz możliwości połączenia konta Flipboard z kontem na Mastodonie, co pozwala na korzystanie z konta z poziomu aplikacji Flipboard, a także interakcje między platformami, jak dodanie wpisu z Fediwersum do Magazynów, czyli kolekcji treści będących jej kluczową funkcją. To był jedynie początek. Pod koniec 2023, niektóre profile na Flipboardzie zaczęły się federować, co pozwala obserwować je z poziomu konta na Pleromie, Mastodonie i pozostałych platformach implementujących ActivityPub. Od tej chwili, możemy obserwować w Fediwersum oficjalne profile m.in. Pitchfork czy Kotaku.
Oprócz rozwijania integracji Flipboarda z Fediwersum, CEO firmy — Mike McCue — prowadzi podcast Dot Social, w którym rozmawia z zapraszanymi gośćmi o tym, jak otwarte standardy, takie jak ActivityPub, zmieniają internet. W dotychczasowych odcinkach Mike rozmawiał m.in. z Rachel Lambert i Peterem Cottle z Mety o planach dotyczących obecności Threads w Fediwersum, z Ianem Forresterem z działu badawczo-rozwojowego BBC, a także np. z twórcą Mastodona Eugenem Rochko, współautorem specyfikacji ActivityPub Evanem Prodromou czy z Ryanem Barrettem, twórcą mostków łączących różne sieci społecznościowe. Na blogu Flipboarda, w zakładce Fediverse, noszącej podtytuł The Internet’s Next Wave, możemy przeczytać teksty również o tym, jak zacząć korzystać z Fediwersum, czy jak odnaleźć tam ciekawe treści. Flipboard nie przychodzi więc jedynie po bazę użytkowników niezależnego Fediwersum i Threadów — McCue pokazuje, że wierzy w przyszłość interoperacyjności mediów społecznościowych.
Od dziś użytkownicy Flipboarda mogą obserwować użytkowników innych sfederowanych platform — artykuł na blogu platformy wymienia m.in. konto prezydenta Stanów Zjednoczonych na Threads czy dziennikarkę Taylor Lorenz obecną na mastodon.social, lecz użytkowników Fediwersum jest znacznie więcej. Osoby, których konta na Flipboardzie federują się (co obecnie testowane jest na ograniczonej grupie użytkowników, którzy mogą zgłosić się w specjalnym formularzu), mogą komentować i polubiać wpisy z reszty Fediwersum, uczestnicząc w pełnej, dwukierunkowej komunikacji. Należy spodziewać się więc, że w przyszłości wszyscy użytkownicy Flipboarda będą mogli wchodzić w dwustronne interakcje z użytkownikami innych platform implementujących ActivityPub,
Prace firm takich jak Flipboard, Meta czy Medium nad obecnością w Fediwersum, choć potrafią wzbudzać kontrowersje wśród użytkowników związane m.in. z obawami o stosowanie praktyki embrace, extend and extinguish, czynią sfederowane media społecznościowe bardziej przystępnymi i mogą sprawić, że spotkamy się w jednej sieci ze znajomymi niezainteresowanymi zdecentralizowanym Internetem.
Autor tekstu: @mkljczk
cc @mike @Flipboard